Netradiční připomínka událostí května 1945

Na školním hřišti naší základní školy proběhl v pátek 5. května Běh gen. Karla Kutlvašra, kterým si škola pod taktovkou 5.A připomněla výročí Pražského povstání.  Během symbolické štafety s kyticí šeříků, jejímž prvním čestným běžcem byl Pavel Švec, praprasynovec gen. Kutlvašra, žáci i pedagogové školy urazili vzdálenost maratonského běhu tedy více než 42 km.

Páťáci k událostem května 1945 a osobnosti gen. Kutlvašra připravili rovněž edukační panel a v češtině i ukrajinštině svým spolužákům přinesli řadu nových informací. Panel byl doplněn rovněž dobovými fotografiemi, které na Praze 4 pořídil pradědeček jedné z žaček.

“Akci jsme letos ještě pojali pouze v rámci naší školy, ale věřím, že má potenciál dát vzniknout tradici, která bude mít přesah mnohem širší, ostatně o tom svědčí ohlas mezi rodiči i zájem médií,” říká Jan Vtípil, třídní učitel 5.A, která celou akci zorganizovala. Žáci během příprav připravovali informační panel, navrhovali diplomy pro účastníky, postarali se o výzdobu areálu, řídili chod akce a nakonec i společně slavnostně proběhli závěrečným kolem, které znamenalo zdolání maratonské vzdálenosti.

Reportáž z akce můžete zhlédnou např. na portále České televize, která ji odvysílala v rámci Zpráviček na kanále ČT Déčko (reportáž o Běhu gen. Karla Kutvašra začíná v čase 2:57). Zajímavostí je, že kulisu v televizním studiu dotvářely šeříky z areálu naší školy.