Čtvrtek 2. dubna

Přeji Vám pěkný čtvrteční den!

Dnes nás čeká polonové písmenko a zvířátka ze statku! Práci si rozdělte, dělejte si přestávky a protáhněte se mezi jednotlivými úkoly. Některé kreslení či psaní si můžete nechat třeba na odpoledne, abyste si mezi učením odpočinuli.

Doufám, že si užijete závěrečný kvíz z prvouky!
Ať Vám jde práce pěkně od ruky!
Katka 🙂

Český jazyk
– psací písmeno velké A, Á, náslovná hláska, jména, práce s kalendářem, (zápis data pomocí číslic – za čísly v datu píšeme tečky), velká písmena na začátku věty a jména

Dnes nás sice čeká další nové písmenko, ale myslím si, že ho hravě zvládnete! Je to totiž velké psací A a od toho malého se liší jen tím, že je dvakrát vyšší. Končí však také na pomocné lince!

K čemu nám takové velké A bude?

Velká písmena píšeme na začátku věty a na začátku jmen.

• Znáš nějaká jména, která začínají na A? Vyjmenuj je.
  • Vzpomeň si, kteří Tvoji spolužáci mají jméno začínající na A.
  • Zjisti v kalendáři, jestli slaví v dubnu svátek někdo se jménem začínajícím na A.
  • Jestli chceš, můžeš si jméno z kalendáře zapsat do deníku i s datem, kdy se svátek slaví (dneska bychom napsali:
    Erika 2. 4.
    – jenže Erika začíná na E a nikoli na A.)

Postav se, přichystej si kouzelnou neviditelnou tužku a pojď psát velké psací A do vzduchu! Začni nahoře, pojeď dozadu, pak mírným obloučkem dolů, zhoupni se a vyjeď zpět nahoru. Zařaď zpátečku, pojeď zase dolů, odraz se obloučkem od linky a dojeď jen k pomocné lince.

Tak co? Už umíš velké psací A? Já věřím, že ano. A můžeš se pustit do psaní v sešitě. Při prvním řádku popros domácí učitele o podporu, kontrolu a případnou pomoc. Druhý řádek zkus psát sám a pak se jím doma pochlub! 🙂

Napiš na řádek jména:

• Ali
  • Ája
  • Asta
  • Aleš
  • Napiš psace písmena: A Á a á

UPOZORNĚNÍ: Čárku nad písmenem píšeme shora dolů.

Prvouka
– zvířata na statku – „zvířecí rodiny“
– samec, samice, mládě
– 1. část – savci

Vzpomeň si na naši třídu. My v ní teď sice nejsme, ale zvířátka na stěnách nám to tam hlídají!

Ještě si pamatuješ, která všechna zvířata tam jsou?

Už jsme si o nich společně hodně povídali.

Divili jste se tomu, jak vypadá kuře.

Povídali jsme si o tom, jak se jmenují mláďata jednotlivých druhů zvířat a jak říkáme samicím (maminkám) a samcům (tatínkům), k nimž patří.

Mezi ta nejznámější hospodářská zvířata patří pět savců (to jsou ti, kteří mají srst a jejich mláďata sají mléko od maminky – proto savci):

1. KŮŇ
  2. TUR DOMÁCÍ
  3. OVCE
  4. KOZA
  5. PRASE DOMÁCÍ

Možná jeden z těch názvů neznáš, ale určitě budeš znát jeho zvířecí rodinu.

DOKÁŽEŠ VYJMENOVAT MLÁĎATA OD TĚCHTO PĚTI DRUHŮ? (Dám Ti jednu nápovědu, mezi mláďaty je také TELE – víš, ke kterému druhu patří?)

VYJMENUJ K MLÁĎATŮM SAMICE? (maminky)

VYJMENUJ KE KAŽDÉ RODINĚ SAMCE. (tatínky)

Nápověda:

Zvířata na statku – savci
zvíře mládě samice samec
KŮŇ HŘÍBĚ KOBYLA HŘEBEC
TUR DOMÁCÍ TELE KRÁVA BÝK
OVCE JEHNĚ OVCE BERAN
KOZA KŮZLE KOZA KOZEL
PRASE DOMÁCÍ SELE PRASNICE KANEC

Zapiš si do deníku názvy zvířat (to znamená první sloupec).

ZAHRAJTE SI DOMA HRU:

Jeden řekne název zvířete a druhý vyjmenuje názvy samce, samice a mláděte. Pokud vyjmenovávají rodiče, hlídej, jestli to říkají správně! 🙂 (Možná třeba někdy udělají chybu, a tak musíš být ve střehu a odhalit to!)
Střídejte si role.

ÚKOL: VYBER SI JEDNU ZVÍŘECÍ RODINU

• ZAPIŠ SI JEJÍ „ČLENY“ DO DENÍKU.
  • NAPIŠ SI, KDO JE SAMICE, KDO SAMEC, KTERÝ NÁZEV OZNAČUJE MLÁDĚ.
  • NAKRESLI SI ALESPOŇ JEDNOHO ČLENA TÉTO RODINY.

A ať je legrace, kdo chce, může si ještě zkusit kvíz o zvířatech:

Tělesná výchova

Dnes si dáme kroužkovou rozcvičku:

zakruž si pořádně na jednu i na druhou stranu

• rameny
  • hlavou – pomaličku
  • prsty 🙂
  • zápěstími
  • předloktími
  • celými pažemi
  • celým trupem (dej si ruce v bok, ukloň se na jednu stranu, pak se předkloň, ukloň se na druhou stranu, zakloň se a tak to cvič celé doslova dokolečka)

Stoupni si na jednu nohu a zakruž si postupně na obě strany:

• kotníkem
  • v koleni
  • v kyčli

Pak to samé zopakuj s druhou nohou.

Doufám, že jste se trošku rozhýbali! Přidejte své vlastní cviky z deníku a hluboký předklon se snahou dotknout se špiček nohou.

A to by nám mohlo stačit! 🙂

Přeji Vám krásný den!

Katka