Stezka hrdinů

Dnes proběhl první ze dvou projektových dní určených k připomenutí výročí Pražského povstání. Letos již 80. výročí. Naším cílem bylo: připomenutí událostí a postav povstání, osobnostní a sociální rozvoj, nastavování hodnot a výchova demokratického občana. Den zahájil rozhlasový projev, se kterým se můžete seznámit níže.

Všechny třídy se pak na celé dopoledne vydaly na Stezku hrdinů, kde na 9 stanovištích na různých místech Prahy 4 plnily připravené úkoly a realizovaly výše uvedené cíle. Hlavním mottem celého dnešního dne bylo, že za svobodu je třeba bojovat neustále, není samozřejmostí, která již nepotřebuje další péči nebo ochranu.

„V těchto dnech si připomínáme osmdesát let od skončení druhé světové války. Tento konflikt přinesl utrpení a zkázu miliónům lidí na naší planetě. Přestože konec války v Evropě nastal již osmého května 1945 podepsáním kapitulace německých vojsk, na mnoha místech válka ještě neskončila.

Jedním z těchto míst byly i české země, kde se ještě nacházela skoro miliónová německá armáda. Češi však nečekali se složenýma rukama a již počátkem května se na mnoha místech pustili do boje s německými okupanty.

K největším bojům došlo v Praze pátého až osmého května, čili právě v těchto dnech. Skoro třicet tisíc Pražanů zpočátku prakticky beze zbraně povstalo a rozhodlo se vybojovat po letech útlaku a represí opět svobodu. Na tři tisíce z nich v těchto bojích padlo. Praha se v těchto dnech proměnila v bojiště, jehož symbolem se staly barikády, za kterými se bránili odvážní povstalci proti německým vojskům, která hrozila, že Prahu zničí.

K nejtěžším bojům docházelo právě v blízko naší školy, v prostoru Nuslí, Pankráce a parku Jezerka. Zde (a nejen zde) umírali na barikádách opravdoví hrdinové, kterým vděčíme za svobodu a za to, že Praha nepřestala existovat.

Abychom si připomněli tyto památné dny a jejich hrdiny, připravili jsme pro Vás několik aktivit. Tou dnešní je výprava po důležitých místech protinacistického odboje a Pražského povstání. Pod vedením Vašich učitelů objevíte historii, o které jste možná ani nevěděli. Místa, která jsou spojena s odvahou, hrdinstvím a bojem za svobodu. Vypravíte se po „Stezce hrdinů“. Na trase Vás budou čekat i malé úkoly a aktivity.

Během Vašeho putování budete rozvíjet i důležité dovednosti, mezi které patří orientace v terénu, práce s informacemi, spolupráce s ostatními, pozornost, vnímání a naslouchání.  Budete potřebovat i jistou dávku šikovnosti, výdrže, fyzické kondice a disciplíny – tedy ony schopnosti, které pomáhaly Pražanům v jejich boji.

Pražské povstání patří mezi ty chvíle našeho národa, na něž bychom měli být hrdi. Uctěme proto dnešní „Stezkou hrdinů“ památku generála Slunečka, policejního strážmistra Harapese či generála Kutlvašra, vojenského velitele povstalecké Prahy; uctěme památku bojovníků proti nacismu, jako byli Josef Balabán, Josef Mašín, Václav Morávek a mnoho dalších, jejichž jména jsou napsána na pomníčcích a pamětních deskách. Uctěme ale i památku těch, jejichž jména nikde napsána nejsou a kteří jsou již zapomenuti.

Čest jejich památce; přejeme Vám hezké a zajímavé dopoledne na „Stezce hrdinů“!   

autor textu J. Horálek