Informace o ZÁPISU k plnění povinné školní docházky pro školní rok 2018/2019

dodZápis do 1.třídy se koná ve dnech 4. a 5. dubna 2018 v době od 14.00 do 18.00 hod.

Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhlo šestého roku věku. Zákonný zástupce je povinen přihlásit dítě k plnění povinné školní docházky v termínech zápisu určených školou, nejpozději však do 30. dubna kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku. Není-li dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé, požádá zákonný zástupce dítěte v době stanoveného zápisu písemně o odklad školní docházky. Dítě, které dosáhne šestého roku věku od září do konce prosince příslušného školního roku, může být k plnění PŠD přijato na základě doporučujícího vyjádření školského poradenského zařízení. Dosáhne-li šestého roku věku od ledna do konce června příslušného školního roku, může být přijato na základě doporučujícího vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře.

Co je nutné u zápisu do ZŠ doložit:

• rodný list dítěte
  • občanský průkaz rodiče pro doložení trvalého bydliště
  • cestovní pas (cizí státní příslušníci) a povolení k pobytu (cizinci mimo EU)
  • rozhodnutí o loňském odkladu povinné školní docházky (týká se pouze dětí po odkladu)
  • doporučení PPP, případně odborného lékaře (týká se pouze dětí mladších šesti let)
  • doporučení PPP a odborného lékaře (týká se pouze dětí se žádostí o odklad)

Průběh zápisu: zápis k povinné školní docházce je složen ze dvou částí – formální a motivační.

Odklad povinné školní docházky je vymezen § 37 školského zákona. Zákonní zástupci jsou povinni podat žádost příslušné základní škole a doložit ji dvěma doporučeními:

posouzením příslušného školského poradenského zařízení (pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálně pedagogického centra)

posudkem odborného lékaře (dětský lékař nebo praktický lékař pro děti a dorost).

• V případě žádosti o odklad se dítě k zápisu nemusí dostavit. Zákonný zástupce vyplní formulář Žádost o odklad povinné školní docházky (lze také stáhnout z našich stránek) a spolu s doporučeními odevzdá přímo u zápisu. Pokud nemůže doporučení  doložit  u zápisu, doručí je vedení školy nejpozději do 30. dubna 2018.
  • Jestliže byl dítěti pro školní rok 2017/18 povolen odklad školní docházky, není automaticky přijato na následující školní rok, ale zákonný zástupce dítěte musí opět požádat o přijetí k plnění povinné školní docházky od daného školního roku. Dítě se osobně k zápisu dostavit nemusí.
  • V případě udělení odkladu školní docházky na školní rok 2018/19 je pro dítě povinné předškolní vzdělávání (způsoby plnění uvádí § 34a školského zákona).
  • Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání (seznam přijatých či nepřijatých žáků pod identifikačními čísly) bude zveřejněno na úřední desce a zároveň na webových stránkách školy (kopii si mohou zákonní zástupci vyzvednout ve škole), a to po ukončení správního řízení (na začátku května 2018).
  • Rozhodnutí o nepřijetí k základnímu vzdělávání případně Rozhodnutí o odkladu povinné školní docházky bude zákonným zástupců zasláno na korespondenční adresu, a to po uplynutí lhůty určené správním řádem.
  • Přednostní kritéria pro přijetí žáků do prvních tříd (platná i pro žáky s odkladem školní docházky pro školní rok 2018/2019):
    • Trvalý pobyt žáka ve spádové oblasti základní školy
    • Přechodný pobyt žáka ve spádové oblasti základní školy
    • Docházka staršího sourozence zapisovaného žáka do ZŠ
    • Zákonní zástupci jsou zaměstnáni ve spádové oblasti školy
    • Trvalý / přechodný pobyt žáka v ostatních oblastech Městské části Praha 4
    • Trvalý / přechodný pobyt žáka v sousedních městských částech HMP
  • Pro školní rok 2018/19 lze přijmout 58 prvňáčků.

• Škola nanečisto pro budoucí prvňáčky se bude konat května 2018 od 9 do 11 hod.

• Třídní schůzka pro rodiče přijatých žáků – dne června 2018 od 17.00 hod.

Na obě akce obdržíte předem pozvánku